Person We Support Award

Presented to a person we support, who over the past 12 months has developed the skills they did not previously have or has helped to build community inclusion.

Winner:
Joel Barraud, East Metro

Other nominees:
Kim Gray, Bill Murray, Roger Palmer

Group of People We Support Award

Presented to a group of people we support who over the past 12 months have developed skills they did not previously have, or have helped to build community inclusion.

Winner:
The Clean Team, Barwon, West (Dylan Troon, Erica Nielsen, Lewis Hall, Brandon Toohey and Joshua Kennedy)

Other nominees:
Golden North Lifestyle Options, St Albans Group

Staff Person of the Year Award

Presented to a staff member who over the past 12 months has gone above and beyond their daily work which has resulted in a better outcome for the people we support, Scope employees or the business as a whole.

Winner:
Daniel Reid, ICON Lifestyle Options, Loddon and Mallee, North

Other nominees:
Andrew Barlow, Ashleigh Boyle, Jess Bristow, Monica Cavarsan, Byron Croft, Helen Dean, Angelina DeMaria, Louise Dunne, Leah Hartland, Cemal Hassan, Jan Nunn, Fiona Pearce, Manny Pimentel, Stacey Richardson, Narinder Sharma, Paul Sherry, Jody Smith, Michelle Stavenuiter, Lisa Steel, Lyn Tatt, Megan Thompson, Naomi Tozer, Gabrielle Wright-Janocha

Group of Staff Award

Presented to a group of staff from the same area or business group who over the last 12 months have gone above and beyond their daily work which has resulted in a better outcome for the people we support, Scope employees or the business as a whole.

Winner:
The Education Team, Community Education, North

Other nominees:
Scope Corvey Road Team, Scope Shannon Park Lifestyle Options Team, Scope Shannon Park Industries Management Team, Scope St Albans Lifestyle Options Team, Scope Weeroona Avenue Team, Scope Winbourne Road Adult Respite Team

Volunteer Award

Recognises volunteers who have displayed commitment to enhancing the quality of life for a person or a group of people we support; or a volunteer who has displayed commitment to achieving the organisation’s mission.

Winner:
Darryl Lemphers, Loddon and Mallee, North

Other nominees:
John Duggan, Daniel Maugeri, Carl Travers

Community Partnership Award

This category recognises a community partnership developed with Scope, judged by:

• The extent to which the community partner has increased the
opportunity for people with disabilities to be actively involved in
the life of the community
• The level of dedication to be inclusive of the people we support
• Changed/ implemented inclusive policies and services
• The level of innovation displayed by the community partner in
creating participation and inclusion for people with disabilities

Winner:
Le Mans Go Karts

Other nominees:
Lions Club of Wantirna, V/Line Regional Public Rail for Victoria, Wheelers Hill Rotary Club

OH&S Excellence Individual Award

This category recognises individual excellence in developing and implementing a solution(s) to workplace health and safety issues for our staff and the people we support. Nominations may include the individual’s ability to:

• Engage others in understanding health and safety issues
• Lead by example
• Communicate with others to ensure a team approach
• Be responsive and find solutions for health and safety issues

Winner:
Rachel Hanlon, Keith Grove, East Metro

Other nominees:
Carren De Maio, Ashleigh Hayden

OH&S Excellence Group Award

This category recognises excellence in developing and implementing a solution(s) to workplace health and safety issues
by a group of staff for our staff and the people we support. Nominations may include the group’s ability to:

• Engage others in understanding health and safety issues
• Lead by example
• Communicate with others to ensure a team approach
• Be responsive and find solutions for health and safety issues

Winner:
Bendigo Balloon Football OH&S Group, North

Other nominees:
South Division Emergency Planning Committee, Scope Luckie Street and Scope O’Shannessy Teams

Debbie Otto Award

The Debbie Otto Award is an award normally nominated by management for a staff person in a leadership role who has
demonstrated the following qualities:

• An outstanding role model for staff and people we support
• Commitment to the growth, development and empowerment
of people with disabilities
• Commitment to the growth and development of staff
• Commitment to their own personal growth

Winner:
Peter Runting, Coordinator, Great Breaks and Recharge, South Metro

Other nominees:
Deidre Chapman, Kaye Kindred

Kaleidoscope

Kaleidoscope is a Scope initiative that creates opportunities for artists with a disability to develop their talents and showcase their work. Kaleidoscope recognises the intrinsic benefits of art practice and supports the creation of further pathways for artists’ inclusion and expression in the wider community.

View all Kaleidoscope artwork here

Winner:
Caroline Sant, I Love My Dog, Suzy

Other nominees:
Ibby Ibrahim, Untitled (2nd), Karen Stewart, Christmas in July (3rd), Andrea Cotter, Cameron Syers, Rosa Mustica, Robin Dugid, Sheryn McInereey, Patricia Robins, Greg Muir, Barbara Edis, Sonia Szatkiewicz